Iskustvo s razmjene studenata: Toni Roglić

Ime i prezime: Toni Roglić
Država: Španjolska, Huelva
Naziv sveučilišta: University of Huelva
Vrijeme boravka: ljetni semestar

 

Zašto ste odlučili sudjelovati u programu ERASMUS? Što vas je potaknulo na taj korak?

Od ranog djetinjstva gajio sam san o životu u nekoj dalekoj zemlji, san o novim horizontima i kulturama. Godine provedene slušajući priče o prosperitetu i kvaliteti života u razvijenim europskim zemljama samo su pojačale moju znatiželju i želju za istraživanjem. Oduvijek me privlačilo putovanje, uranjanje u raznovrsne kulture, upoznavanje s različitim običajima, kulinarstvom i ljudima. Međutim, kratka posjeta nekoj destinaciji, koliko god bila očaravajuća, pruža tek površinski pogled na to mjesto – obiđete nekoliko znamenitosti, okusite lokalne specijalitete, ali prava „duša“ tog prostora ostaje skrivena sve dok ne provedete značajno vrijeme tamo.

Već s početkom studija, ERASMUS program postao je svjetionik mojih ambicija, put koji bi mi omogućio da iskusim kako je to zaista živjeti u inozemstvu. Međutim, prve godine mog studiranja prošle su u kolebanju i pronalaženju izgovora zašto još nije pravo vrijeme za prijavu. Sama pomisao na odlazak iz zemlje, ostavljanje obitelji, cure i prijatelja na 4-5 mjeseci, te suočavanje s potpuno nepoznatim svijetom, bila je zastrašujuća.

Slušajući inspirativne priče starijih kolega i prijatelja koji su već prošli kroz ERASMUS iskustvo, moja hrabrost i odlučnost polako su rasle. Njihovi entuzijastični opisi novih prijateljstava, akademskih izazova i nezaboravnih avantura bili su glavni motivi moje odluke.

Kad sam upisao diplomski studij, u meni je sazrela odluka. Rekao sam sebi: „Sada ili nikada!“. And the rest is history…

Kako ste se uspjeli odlučiti na odabrano Sveučilište/ destinaciju?

S obzirom na to da sam rođen i odrastao u Makarskoj, ljubav prema moru je utkano u samu srž mog bića. Kao istinsko “dite s mora” moje srce, instinktivno, težilo je prema sunčanim i toplim destinacijama, gdje bi mi svaki dan bio ispunjen prisutnošću mora ili oceana.

Španjolska i Portugal su mi se odmah istaknuli kao idealne destinacije. Nikada prije nisam posjetio ove zemlje, ali njihov živahni kulturni mozaik, bogata povijest i mediteranska klima su me neodoljivo privlačili. Međutim, postojala je prepreka – ne govorim portugalski ni španjolski. Zato sam imao ključni uvjet: predavanja moraju biti na engleskom jeziku.

Temeljito sam proučio sve moguće opcije dostupne na erasmus listi. Svaka destinacija imala je svoje prednosti i nedostatke. Neke nisu nudile sve potrebne kolegije na engleskom, dok su druge bile premale ili nezanimljive za moj ukus. Također, neke opcije, poput Azorskih otoka, bile su previše udaljene i nepraktične. No, jedna destinacija izronila je iz tog mora mogućnosti kao savršeni spoj svih mojih kriterija.

To je bio grad za koji nikada ranije nisam čuo, smješten na jugozapadnoj obali Španjolske – Huelva. Iako je Huelva bila relativno nepoznata, činilo se da ima sve što sam tražio: toplu klimu, blizinu Atlantskog oceana i sveučilište s programima na engleskom jeziku.

Kako sam istraživao više o Huelvi, otkrivao sam njezinu bogatu povijest kao jedan od najstarijih gradova u Europi, njezin živopisni kulturni krajolik i autentične lokalne običaje. Svaka nova informacija povećavala je moje uzbuđenje i iščekivanje. S Huelvom je sve kliknulo – to je bila destinacija koja je odgovarala svim mojim željama i potrebama, mjesto koje je obećavalo avanturu i transformaciju i koje će zauvijek promijeniti moj život.

Što nam možete reći o Sveučilištu i predavanjima?

Sveučilište je podijeljeno na dva glavna dijela: povijesnu zgradu La Merced, koja se harmonijski stapa s katedralom iz 18. stoljeća, i prostrani kampus smješten na sjeveru grada. Predavanje u La Mercedu pružalo je jedinstven doživljaj putovanja kroz vrijeme; izvana zgrada zrači šarmom 18. stoljeća, dok unutrašnjost sadrži suvremeno opremljene predavaonice. S druge strane grada nalazi se prostrani kampus, koji je gotovo veličine manjeg grada i nudi sve što studenti mogu poželjeti: od studentske kantine, sportskih terena i teretane, do stotina modernih predavaonica i prostranih parkova.

Predavanja su bila izuzetno zanimljiva i dinamična, a suradnja na raznim projektima s kolegama iz cijelog svijeta predstavljala je posebno iskustvo. Što se tiče profesora, neki su bili izrazito profesionalni i posvećeni prenošenju znanja, zahtijevajući zauzvrat visok stupanj truda, rada, prisutnosti i discipline. Iako je bilo i onih profesora koji su imali ograničeno znanje engleskog jezika, svi su bili izuzetno prijateljski raspoloženi i uvijek spremni pomoći.

Kako ste se na početku snašli tamo? Je li bilo teško prilagoditi se na drugi jezik/ kulturu/ način života?

Na početku mog boravka bilo je izrazito teško uklopiti se u novu sredinu, čak teže nego što sam to u početku očekivao. Osim dviju djevojaka koje sam tek upoznao tijekom putovanja prema Huelvi, nisam poznavao nikoga. Integracija s lokalnim stanovništvom pokazala se kao poseban izazov, jer gotovo nitko nije govorio engleski, a moje ograničeno znanje španjolskog jezika dodatno je otežavalo situaciju. U tom trenutku činilo se gotovo nemogućim povezati se s lokalnim stanovnicima, pa sam se odlučio usmjeriti na upoznavanje drugih Erasmus studenata.

Kroz organizirana druženja, predavanja i društvene događaje, poput zabava i kulturnih večeri, iskoristio sam svaku priliku kako bih upoznao studente iz drugih zemalja koji su se, poput mene, našli u istim okolnostima. Ta su iskustva bila neprocjenjiva jer su mi omogućila da se brzo povežem s ljudima iz raznih dijelova svijeta, čineći tako proces prilagodbe mnogo ugodnijim i manje stresnim.

Što se tiče svakodnevnog života u Huelvi, primijetio sam da ljudi ovdje njeguju vrlo slične vrijednosti kao i mi. Na prvom su mjestu obitelj i prijatelji, a mnogo vremena provode zajedno, uživajući u opuštenim razgovorima uz kavu ili pivo. Ta društvenost i opuštenost postali su mi vrlo privlačni i brzo sam se prilagodio takvom načinu života.

 

Jedan od aspekata koji me posebno oduševio bio je bogat kulturni život. Skoro svaki tjedan organiziraju se razni festivali, proslave i svečanosti, osobito u vrijeme blagdana. Ova stalna prisutnost kulturnih događanja dodaje poseban šarm životu u Španjolskoj. Bilo je nevjerojatno promatrati kako se cijela zajednica okuplja i slavi u duhu tradicije, što je dodatno obogatilo moje iskustvo boravka u Huelvi.

Upoznavajući lokalne običaje i sudjelujući u tim događanjima, mogao sam bolje razumjeti i cijeniti španjolsku kulturu. Svaka proslava pružila je priliku za nova otkrića i dublje povezivanje s ljudima i njihovim običajima. Također, to je bila izvrsna prilika za proširivanje mog društvenog kruga, kako među lokalnim stanovnicima, tako i među drugim međunarodnim studentima.

U konačnici, premda su prvi koraci bili teški, bogatstvo iskustava i prilika za učenje i povezivanje s različitim ljudima učinili su moj boravak u Huelvi neprocjenjivim. Iako je jezična barijera predstavljala izazov, ona je također otvorila vrata prema nevjerojatnim iskustvima i prijateljstvima koja ću zauvijek cijeniti.

Kako ste se snašli s financijama, od smještaja, hrane pa sve do javnog prijevoza?

Što se tiče financija, životni troškovi u Španjolskoj iznenađujuće su pristupačni, osobito kada ih usporedimo s Hrvatskom. Ova činjenica postaje još izraženija kada uzmemo u obzir da su plaće i standard života u Španjolskoj znatno viši. To me navelo na dublje promišljanje o trenutnoj ekonomskoj situaciji u Hrvatskoj, koja se čini znatno nepovoljnijom u usporedbi s onim što Španjolska nudi svojim stanovnicima.

Troškovi najma stanova i režija u Španjolskoj su otprilike usporedivi s onima u Hrvatskoj, no kada je riječ o cijenama hrane u trgovinama i restoranima, pićima u kafićima i klubovima te ostalim svakodnevnim troškovima, Španjolska se pokazuje kao povoljnija destinacija. Na primjer, odlazak u restoran često je jeftiniji, a cijene pića u društvenim prostorima su značajno niže. To omogućuje veći užitak u svakodnevnom životu i veću financijsku fleksibilnost.

 

Međutim, jedna stavka koja se izdvaja kao znatno skuplja jest javni prijevoz. Cijene karata za autobus i vlak često su znatno više nego u Hrvatskoj, što predstavlja svojevrsni paradoks u odnosu na općenito niže životne troškove. Zbog toga, mnogi Španjolci pribjegavaju alternativnim oblicima prijevoza. Na primjer, popularne su platforme kao što su BlaBlaCar i Amovens, koje omogućuju dijeljenje vožnje i putovanje s drugim korisnicima po nižim cijenama.

Sve u svemu, boravak u Španjolskoj pružio mi je dublji uvid u ekonomske razlike između naše dvije zemlje. Dok su troškovi svakodnevnog života značajno povoljniji, što omogućava viši standard i kvalitetu života, viši troškovi javnog prijevoza potiču na kreativna rješenja za putovanje. Ovaj financijski kontrast pružio mi je neprocjenjivo iskustvo i širu perspektivu na način života i troškove u različitim europskim zemljama.

 Jeste li ostali u kontaktu s ljudima koje ste upoznali tamo?

Jedna od najvećih prednosti boravka u Huelvi u usporedbi s „velikim“ Erasmus gradovima poput Madrida, Lisabona, Granade i sličnih, je osjećaj zajedništva i bliskosti koji se teško može naći u većim gradovima. Dok tisuće Erasmus studenata svake godine hrle u te metropole, stvarajući anonimnu masu u kojoj je teško sklopiti istinska prijateljstva, Huelva nudi intimnije i povezanije iskustvo.

U Huelvi nas je bilo oko 300, i gotovo svi smo se poznavali. Svakodnevno smo susretali jedni druge, stvarajući osjećaj zajednice i pripadnosti. U takvom okruženju, bilo je mnogo lakše pronaći ljude s kojima dijelite interese i vrijednosti, te izgraditi prava prijateljstva koja će trajati i nakon završetka razmjene.

Tijekom svog boravka u Huelvi, imao sam priliku upoznati gotovo sve Erasmus studente. Među njima, stekao sam bliske prijatelje iz raznih dijelova svijeta, uključujući Njemačku, Češku, Italiju, Irak, Švicarsku, Meksiko i Crnu Goru. Ova raznolikost prijateljstava obogatila je moje iskustvo i proširila moje horizonte.

Danas, i dalje sam u gotovo svakodnevnom kontaktu s petnaestak ljudi koje sam upoznao tamo. Planiramo zajednička putovanja kako bismo se ponovno susreli i nastavili graditi na temelju naših zajedničkih uspomena i iskustava. Huelva nam je svima dala nešto neprocjenjivo – prijateljstva koja prelaze granice i traju cijeli život.

Što biste izdvojili kao najbolje iskustvo na Erasmusu? Biste li ponovili to iskustvo?

Erasmus je riznica fascinantnih iskustava. Od trenutka kada sam sletio u novu zemlju, suočavajući se s nepoznatim okruženjem i nepoznatim jezikom, započelo je moje uzbudljivo putovanje. Snalaženje u takvim uvjetima značajno je poboljšalo moje sposobnosti brzog prilagođavanja i rješavanja problema, dok je stupanj moje odgovornosti narastao više nego ikada prije.

Jedan od najuzbudljivijih aspekata Erasmus razmjene bila su brojna putovanja. Gotovo svaki tjedan, moja ekipa i ja smo istraživali neku novu destinaciju. Tijekom svog boravka, posjetio sam tri nove zemlje i obišao više od dvadeset mjesta koja prije nikada nisam vidio. Svaka nova destinacija donosila je svoje jedinstvene avanture i nezaboravne trenutke, čineći moje Erasmus iskustvo nevjerojatno bogatim i raznolikim.

Međutim, ono što bih izdvojio kao najdragocjeniji dio svog Erasmus boravka jesu prijateljstva koja sam sklopio. Druženja s ljudima iz različitih krajeva svijeta proširila su moje vidike i obogatila moj društveni život. Upoznao sam nevjerojatne osobe s različitim životnim pričama, koje su me inspirirale i s kojima sam izgradio snažne veze.

Svako druženje, svaka nova osoba, donijeli su posebnu boju u moju Erasmus avanturu. Ti su trenutci stvorili uspomene koje ću zauvijek nositi sa sobom. Erasmus nije bio samo prilika za akademsko i profesionalno usavršavanje, već i životna škola koja mi je omogućila da postanem otvorenija, odgovornija i ispunjenija osoba.

Ukoliko se pruži prilika, naravno da bih ponovio ovo jedinstveno iskustvo.

Za kraj, biste li preporučili drugim studentima odlazak na Erasmus i zašto?

DEFINITIVNO. Odlazak na Erasmus bila je najbolja odluka mog života i, po mom mišljenju, predstavlja pravu životnu školu. Toliko toga naučite o zemlji domaćinu – od njihovog svakodnevnog života do bogate kulture i tradicija. No, Erasmus vam također otvara vrata svijeta. Kroz razmjenu mišljenja, stavova i vrijednosti s ljudima iz svih krajeva svijeta, stječete duboko razumijevanje globalnih perspektiva.

Osim što učite o drugima, kroz ovo iskustvo spoznajete i mnogo o sebi. Svaki izazov s kojim se suočite i svaka nova situacija kroz koju prođete, oblikuju vas u boljeg, zanimljivijeg i sposobnijeg pojedinca. Ova iskustva vas ne samo da pripremaju za buduće izazove, već vas i osnažuju da ih dočekate s povjerenjem u svoje sposobnosti.

Često se kaže da su studentski dani najbolji dio života, a Erasmus je neupitno kruna tih dana. To je razdoblje kada stvarate neizbrisive uspomene, sklapate prijateljstva koja prelaze granice i učite lekcije koje nijedna knjiga ne može prenijeti. Stoga, ako imate priliku otići na Erasmus, nemojte je propustiti. Iskoristite tu priliku jer će vam donijeti nezamjenjivo iskustvo koje će obogatiti vaš život na način koji niste mogli ni zamisliti.

 

 

Podijelite s prijateljimaShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Email this to someone
email
Posted in: