Izazovi prilike digitalnog okruženja u zdravstvu

 CJELOŽIVOTNO OBRAZOVANJE

 AKADEMIJA

KVALITETA ZDRAVSTVENE ZAŠTITE I SIGURNOST PACIJENTA

 

Međunarodno sveučilište Libertas i Hrvatsko društvo za poboljšanje kvalitete zdravstvene zaštite Hrvatskog liječničkog zbora organiziraju u sklopu Akademije-kvaliteta zdravstvene zaštite i sigurnost pacijenta dvodnevni tečaj na temu:

IZAZOVI I PRILIKE DIGITALNOG OKRUŽJA U ZDRAVSTVU

Digitalno okružje postalo je naša životna svakodnevica. Smatra se da napredak korištenja digitalnih rješenja otvara nove prilike u svim segmentima društvenih djelatnosti uključujući i zdravstvenoj skrbi, koja je univerzalna potreba svih. Ovaj tečaj nudi unaprjeđenje znanja i vještina u području digitalnih vještina u zdravstvu te uvid u sadašnje stanje implementacije digitalnih alata u zdravstvu obzirom na mogućnosti, ali i uočene probleme i izazove sveopće digitalizacije društva. Namijenjen je svima koji sudjeluju u procesu rada zdravstvenog sustava i koji komuniciraju s korisnicima zdravstvenih usluga s ciljem prevencije, zdravstvene edukacije i boljeg planiranja zdravstvene i digitalne infrastrukture. Polaznici će unaprijediti svoja znanja o kompleksnosti teme digitalizacije zdravstva time doprinijeti sigurnijoj i učinkovitijoj uspostavi digitalnih rješenja u zdravstvenom okružju.

 

Tečaj  će se održati 4.-5. 10. 2024. godine u Sveučilištu Libertas Trg J. F. Kennedya 6 b, Zagreb.

Sudjelovanje je moguće i online u realnom vremenu.

Europska komisija 2019.g. proglasila je nadolazeću dekadu 2020-2030 „Digitalno desetljeće“ s ciljem da se osigura da 100% građana EU ima pristup elektroničkim zdravstvenim kartonima, poticanje veće upotrebe umjetne inteligencije (AI) i velikih baza zdravstvenih podataka za pokretanje učinkovitijih i otpornijih zdravstvenih sustava.

Stoga ovaj tečaj pruža znanja o pravnim i praktičnim aspektima digitalizacije zdravstva, gdje smo stigli u Hrvatskoj i u ostalim EU zemljama u odnosu na postavljene ciljeve „Digitalne dekade“ te sagledava prednosti i prepreke u implementaciji digitalnih alata i rješenja u zdravstvenim sustavima u odnosu na sve dionike društva (pacijente, zdravstvene djelatnike, zdravstvene organizacije i kreatore zdravstvenih politika). Cilj ovog tečaja je produbiti znanje o prednostima i novim mogućnostima koje digitalizacija Europskog zdravstva donosi, ali i potencijalnim opasnostima vezanim uz korištenje digitalnih alata za komunikaciju, razmjenu informacija i pružanje zdravstvenih usluga. Pojmovi kao digitalni terapeutik, digitalna intervencija, digitalni biomarker, mobilno zdravstvo, digitalni zdravstveni marketing, digitalna infrastruktura za zdravstvo, kibernetička otpornost zdravstvenog sustava, zaštita osobnih zdravstvenih podataka i etička primjena umjetne inteligencije u „postcovid“ vremenu neizostavni su dio zdravstvene i digitalne pismenosti.

Program tečaja osmišljen je tako da unaprijedi znanje o sigurnom korištenju digitalnih rješenja na zdravstveno ispravan način kao i osvijesti važnost planiranja arhitektonske i digitalne infrastrukture za zdravstvene ustanove 21. stoljeća prilagođene potrebama integrirane skrbi, što izravno doprinosi sigurnosti svih dionika u zdravstvenom sustavu i boljoj kvaliteti zdravstvene skrbi. Naglasak edukacije je na unaprjeđenju digitalne pismenosti kako bi se prevenirali problemi nedostupnosti zdravstvene skrbi uslijed neznanja, neetička primjena digitalnih alata i zlonamjerno korištenja informacija koje digitalnim putem i društvenim mrežama u kratkom vremenu dolaze do velikog broja građana zaobilazeći sve klasične barijere, pravne i zdravstvene norme. Ključni dio programa su prikazi primjera iz zdravstvene prakse u svijetu i u Hrvatskoj.

KOMPETENCIJE KOJE POLAZNIK STJEČE

Nakon završetka tečaja očekuje se da će polaznik:

  • usavršiti znanja o digitalnim intervencijama u zdravstvu
  • bolje razumjeti prednosti i inovativne mogućnosti korištenja digitalnih zdravstvenih alata
  • prepoznati potencijalne rizike koji nastaju radi sveopće digitalizacije društva
  • poboljšati digitalne vještine, zdravstvenu i medijsku pismenost
  • naučiti kako u digitalnom okružju provoditi zdravstvenu prevenciju sa svim generacijama
  • bolje razumjeti utjecaj digitalizacije na sigurnost i kvalitetu liječenja pacijenata
  • razumjeti nove arhitektonske i infrastrukturne potrebe za digitaliziranu integriranu skrb pacijenata

KOME JE TEČAJ NAMIJENJEN?

  • zdravstvenim djelatnicima u bolnicama, poliklinikama, primarnoj zdravstvenoj zaštiti i javnom zdravstvu
  • ravnateljima, pomoćnicima ravnatelja za kvalitetu zdravstvenih ustanova
  • djelatnicima u jedinicama za osiguranje i unaprjeđenje kvalitete zdravstvene zaštite
  • državnim službenicima zaposlenima u ministarstvu, županijskim i gradskim uredima za zdravstvo, Hrvatskom zavodu za zdravstveno osiguranje i Hrvatskom zavodu za javno zdravstvo
  • ljekarnicima i drugim suradnicima u zdravstvu (rehabilitatori, psiholozi, logopedi)
  • svima koji žele unaprijediti svoju zdravstvenu i digitalnu pismenost

 

PROGRAM I NAČIN IZVOĐENJA

Nastavne cjeline uključuju teorijska predavanja s primjerima iz prakse i interaktivni rad u manjim grupama.

Predavači su naši poznati znanstvenici i stručnjaci s dugogodišnjim iskustvom u području unaprjeđenja kvalitete i sigurnosti u zdravstvu, zdravstvenog prosvjećivanja, sigurnosti digitalne infrastrukture, digitalne komunikacije i projektiranja zdravstvene infrastrukture, što uz vrhunsku sveučilišnu infrastrukturu Međunarodnog sveučilišta Libertas, omogućava izvrsne uvjete za stjecanje znanja u ovom području.

 

NOSITELJ TEČAJA

izv. prof. dr. sc. Antonija Balenović, dr. med.

Diplomirala na Medicinskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu 1993.g., specijalistica nuklearne medicine od 2002.g, doktorirala kliničke medicinske znanosti na Medicinskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu 2011.g., naslovni izvanredni profesor nuklearne medicine na Medicinskom fakultetu Sveučilišta u Rijeci od 2021.g. Obrazovanje i međunarodno stručno usavršavanje na brojnim međunarodnim tečajevima i institucijama iz područja nuklearne medicine, menadžmenta, upravljanja kvalitetom u zdravstvu i digitalizacije javnih usluga. Završen Poslijediplomski specijalistički studij Menadžment kvalitete u zdravstvu, Sveučilište Libertas, Zagreb 2018.g. Završila Harvard Kennedy School Executive Education i stekla diplomu “Executive Certificate in Digitizing Public Services” (Izvršni certifikat za digitalizaciju javnih usluga) 2019.g.Urednik je dva hrvatska sveučilišna udžbenika iz nuklearne medicine i sveučilišnog priručnika za obiteljsku medicinu. Objavila više od 80 članaka i poglavlja u knjigama, uključujući dva poglavlja u američkom udžbeniku “Nuclear Oncology”. Sudjelovala u izradi onkoloških smjernica i u radu različitih radnih skupina Ministarstva zdravstva u Hrvatskoj te u brojnim međunarodnim projektima uključujući pružanje stručne podrške za osnivanje prvog PET/CT dijagnostičkog centra u Bugarskoj. Dobitnica nagrade za doprinos razvoju nuklearne medicine u Bugarskoj 2010.g. Od 2014.-2022.g. na dužnosti ravnateljice Doma zdravlja Zagreb-Centar. Sudjelovala u više od 20 domaćih i međunarodnih projekata, uključujući i kao voditelj EU projekata u području primarne zdravstvene zaštite i digitalizacije zdravstva: European Innovation Partnership on Active and Healthy Ageing“, „mHealth Hub“, HSMonitor i EU projekta „PROMLOM  – Osnaživanje liječnika obiteljske medicine za promicanje zdravlja u svakodnevnom radu“ iz operativnog programa „Učinkoviti ljudski potencijali 2014-2020“. Od 2020.g. EU certificirani ekspert za akreditacijski postupak Europske mreže referentnih centara za rijetke bolesti (Europe Reference Network, ERN), gdje je sudjelovala kao vanjski nezavisni ekspert i voditelj tima u provođenju akreditacijskog postupka za europske sveučilišne bolnice: Kopenhagen, Oulu, Helsinki, Rim, Milano, Bordeaux, La Paz, Katowice i Hannover tijekom 2020-2021.g. Područja interesa: nuklearna medicina, onkologija, obiteljska medicina, primarna zdravstvena zaštita, promocija zdravlja, digitalno zdravlje, upravljanje zdravstvenim sustavima i integrirana skrb. Zaposlena na Međunarodnom sveučilištu Libertas, Studiju zdravstvenih znanosti od 2022.g.

 

PREDAVAČI 

prof. dr. sc. Jasna Mesarić, dr. med.

Redovita profesorica, dekanica Fakulteta zdravstvenih znanosti Libertas međunarodnog sveučilišta. Sudjeluje u prijediplomskoj, diplomskoj i poslijediplomskoj nastavi iz predmeta u području sigurnosti pacijenta, standarda kvalitete, uspostavljanja i upravljanja sustavom kvalitete i rizicima u zdravstvenim ustanovama. Ima više od 15 godina iskustva u području kvalitete zdravstvene zaštite i sigurnosti pacijenta. Sudjelovala je u radu EU Patient Safety and Quality of Care Expert Group, vodila je WHO studiju BIS u RH, program WHO PATH (Performance Assessment Tools for Hospitals) u okviru BCA-WHO i Ministarstva zdravstva, istraživačku grupu projekta Patient Safety Culture in European Out-of-hours services u RH, radni paket 2: Dissemination of the JA, EU projekta “EU Network for Patient Safety and Quality of Care, PaSQ JA”. Sudjelovala je u globalnom savjetovanju WHO (A Decade of Patient Safety 2020-2030: Formulating the Global Patient Safety Action Plan). Radila je na uspostavljanju sustava praćenja pokazatelja sigurnosti pacijenta i neočekivanih neželjenih događaja u RH te je autor objavljenih izvješća o pokazateljima sigurnosti pacijenta i neželjenim događajima (2012.-2017.). Iskustvo uključuje i rad s ministarstvom zdravstva u Programu poboljšanja kvalitete i djelotvornosti pružanja zdravstvenih usluga u okviru zajma Svjetske banke (osmišljavanje i provođenje audita u 28 akutnih bolnica). Lead Surveyor je akreditacijske kuće AACI. Predsjednica je Hrvatskog društva za poboljšanje kvalitete zdravstvene zaštite-HLZ.

 

Maja Lang Morović, prof. rehabilitator

Maja Lang Morović rođena je u Zagrebu gdje je završila osnovno i srednjoškolsko obrazovanje te diplomirala na Edukacijsko – rehabilitacijskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu. Sveučilišni poslijediplomski studij “Mind, Brain, and Education” završila je na Sveučilištu Harvard, Harvard Graduate School of Education. Trenutno završava doktorski studij “Biomedicina i zdravstvo” na Medicinskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu. Dodatno obrazovanje stekla je u području senzorne integracije, ranog otkrivanja razvojnih teškoća u djece te iz područja socijalnog marketinga. Radno iskustvo stekla je na dječjem odjelu Klinike za reumatologiju, fizikalnu medicinu i rehabilitaciju KBC “Sestre milosrdnice” od 2006. godine, a od 2015. godine djelatnik je Službe za promicanje zdravlja Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, gdje se bavi temama promicanja zdravog rasta i razvoja djece. Koautorica je brojnih znanstvenih i stručnih radova, te redovito sudjeluje na kongresima i stručnim skupovima.

 

izv. prof. dr. sc. Krunoslav Antoliš

Diplomirao je na Prirodoslovno matematičkom fakultetu 1987.g, magistrirao na Pravnom fakultetu 1991.g i doktorirao na Fakultetu organizacije i informatike 1997.g. Trenutno je u zvanju glavnog policijskog savjetnika, na mjestu profesora Veleučilišta kriminalistike i javne sigurnosti, s izborima u: naslovno znanstveno-nastavno zvanje izvanrednog profesora u području društvenih znanosti, polje informacijske i komunikacijske znanosti i u naslovno znanstveno-nastavno zvanje izvanredni profesor  za znanstveno područje društvenih znanosti, znanstveno polje sigurnosne i obrambene znanosti u Hrvatskoj, te u izrednega profesorja za predmetno področje Informatika u Sloveniji. Sudjelovao u više znanstvenih projekata Ministarstva znanosti RH, od kojih se ističe vođenje znanstvenog projekta: Nove sigurnosne ugroze i kritična nacionalna infrastruktura, te brojnim projektima konzorcija vojnih akademija i sigurnosnih instituta. Voditelj projekta izrade Nacionalne strategija za prevenciju i suzbijanje terorizma Republike Hrvatske. Obavljao je poslove: načelnika odjela za informatiku Vojne bolnice Dubrava, pročelnika Analitičko-informacijskog odjela u VRH, višeg savjetnika za el. i info. sustave HRM, MORH, načelnika Odjela za informatiku i AOP, načelnika Katedre ZOIS-a na UHKoV, HVU, voditelja projekata na Institutu za istraživanje i razvoj MORH-a.  Dvanaest godina bio je član Vijeća za građanski nadzor sigurnosno-obavještajnih agencija Hrvatskog sabora, a u zadnjem mandatu njegov predsjednik.
 

Prof. Davor Katušić, dipl. ing. arh. MA BiA

Davor Katušić, rođen je 1968. godine, a na Arhitektonskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu diplomirao je 1994. godine. Magistrirao je na Berlage institutu u Amsterdamu. Predavao je na Umjetničkoj akademiji u Splitu, te na arhitektonskom fakultetu u Grazu. Profesor je na predmeta Arhitektura zdravlja na Arhitektonskom fakultetu, Sveučilišta u Zagrebu i gost profesor na Fakultetu za arhitekturo, Univerze v Mariboru. Od 2010 godine partner u uredu Katušić Kocbek arhitekti sa uredima u Zagrebu i Ljubljani.

Značajniji realizirani projekti zdravstvene tipologije: Ustanova hitne medicinske pomoći u Zagrebu, Heinzelova 88 (2009.); Inovacijski centar za bio znanosti Sveučilišta u Zagrebu, Kampus Borongaj (2015.); JGL Pharma valley, Rijeka (2015.); Vojna bolnica Ain Naadja u gradu Alžiru (2019.); Urbana obnova područja Vodmat, Univezitenog Kliničnog centra Ljubljana (2021.);  OHBP, dnevna bolnica i jednodnevna kirurgija opće bolnice Varaždin (2022.); International Medical Centar Priora, Čepin (2023.), Nacionalni laboratorij za zdravlje okoliš i hranu, Maribor, Slovenia (2024 – …).

MJESTO I VRIJEME ODRŽAVANJA
Tečaj će se održati 4.-5. 10. 2024. godine u Sveučilištu Libertas Trg J. F. Kennedya 6 b, Zagreb.

Sudjelovanje je moguće i online u realnom vremenu.

ORGANIZACIJA TEČAJA

  • Dva dana (petak poslijepodne i subota prijepodne)
  • Prezentacije s predavanjima i popis preporučene literature
  • Primjeri iz prakse
  • Individualne konzultacije

 

VREDNOVANJE TEČAJA

Polaznicima se dodjeljuje potvrda (certifikat) Međunarodnog sveučilišta Libertas o  sudjelovanju.

TEČAJ ĆE BITI VREDNOVAN U SKLADU S PRAVILNICIMA RELEVANTNIH STRUKOVNIH KOMORA.

 

PRIJAVE

Prijave se zaprimaju do 30. 9. 2024. godine elektroničkim putem na cjelozivotno@libertas.hr ili telefonskim putem na  01 5633 151; 099 209 2080.

KOTIZACIJA
Cijena tečaja iznosi 239,00 € po polazniku.

Plaćanje:

Libertas međunarodno sveučilište
Zagreb, Trg J. F. Kennedy 6b
OIB: 98124140248
IBAN: HR57 2340 0091 1107 5784 3
MOGUĆNOST SMJEŠTAJA

Boutique Hotel Le Premier nudi sudionicima programa smještaj po povoljnijim uvjetima. Rezervacija na: https://www.lepremier.hr/

PROGRAM

IZAZOVI I PRILIKE DIGITALNOG OKRUŽJA U ZDRAVSTVU

4. (petak) 10. 2024. Sveučilište Libertas
14:15 -14:45 Dolazak sudionika

Uvodni dio i upoznavanje

izv. prof. dr. sc. Antonija Balenović, dr. med.

Jelka Šušnić

   14:45 -16:15 Spremnost zdravstvenog sektora za izazove i prilike Digitalnog desetljeća u zdravstvu (EU 2020-2030)

– privatnost i etičnost, sigurnost, pravednost, interoperabilnost, financijska i operativna održivost digitalnih zdravstvenih tehnologija

izv. prof. dr. sc. Antonija Balenović, dr. med.

16:15 -17:00 Uredba o uspostavi Europskog prostora zdravstvenih podataka (European Health Data Space, EHDS)

Hoće li bolja dostupnost zdravstvenih podataka potaknuti promjene u zdravstvu EU?

izv. prof. dr. sc. Antonija Balenović, dr. med.

17:00 -17:15 Stanka/osvježenje
17:15 -18:45 Arhitektura i digitalna infrastruktura za integriranu skrb i zdravstvo 21. Stoljeća

Kohezivna strategija za integraciju fizičke i digitalne infrastrukture – primjer Mayo Clinic (USA)

Prof. Davor Katušić, dipl. ing. arh. MA BiA

izv. prof. dr. sc. Antonija Balenović, dr. med.

   18:45-19:45 Primjena umjetne inteligencije (AI) u zdravstvu – brža, sigurnija i dostupnija zdravstvena skrb? Zakon o umjetnoj inteligenciji – prvi pravni okvir u EU

Kibernetički napadi kao nove prijetnje u zdravstvenom sustavu – kako se pripremiti i izgraditi novu otpornost? Zdravstveni sustav i zakon o kibernetičkoj otpornost

izv. prof. dr. sc. Krunoslav Antoliš

   19:45-20:15 Rasprava
 

5. (subota) 10. 2024.

 

Sveučilište Libertas

9:00 – 10:30 Regulacija primjene digitalnih zdravstvenih intervencija

Klinička procjena digitalnih rješenja u zdravstvu, digitalni terapeutik, telemedicina, digitalni biomarkeri, digitalizacija kliničkih zdravstvenih istraživanja i udaljeno monitoriranje pacijenata, digitalni „end point“

izv. prof. dr. sc. Antonija Balenović, dr. med.

10:30 -11:00 Stanka/osvježenje
    11:00 -12:30 Digitalna zdravstvena pismenosti za sve generacije

Društvene mreže, kako pronaći pouzdanu informaciju, zdravstveno-medijska i digitalna pismenost, lažne vijesti u zdravstvu

Maja Lang Morović, prof. rehabilitator

 12:30 – 14:00 Potencijal digitalnih tehnologija u poboljšanju kvalitete zdravstvene skrbi

prof. dr. sc. Jasna Mesarić, dr. med.
Okrugli stol: „Sigurnost digitalne zdravstvene skrbi – temelj kvalitete zdravstvene skrbi“

prof. dr. sc. Jasna Mesarić, dr. med.

Maja Lang Morović, prof. rehabilitator

izv. prof. dr. sc. Krunoslav Antoliš

izv. prof. dr. sc. Antonija Balenović, dr. med.

    14:00 – 15:30 Završetak tečaja. Što smo usvojili?

Uručivanje potvrdnice

Radni ručak

Mogućnost individualne konzultacije

izv. prof. dr. sc. Antonija Balenović, dr. med.

Jelka Šušnić