Govor tijela i neverbalna komunikaciju mogu imati velikog utjecaja na niz bitnih životnih situacija.
Ostaviti dobar dojam želimo svi, zar ne? Bitan dio slike koju projiciramo o sebi je tzv. neverbalna komunikacija. Stil oblačenja, način kako hodamo, stojimo, sjedimo, gestikuliramo – sve redom sudjeluje u projekciji slike koju šaljemo o sebi. Ukoliko malo na tome ne poradimo, ubrzo nam slijedi čuvena rečenica: „pa kako imaju takvo mišljenje o meni, potpuno sam drukčiji/a“?
Osim što nam može pomoći u niz životno bitnih situacija (upoznavanje s novom osobom, prisutnost na javnim mjestima, prodaja…pa i ispiti na fakultetu) isto tako može i odmoći. Eksperti za komunikacijske vještine neverbalnoj komunikaciji bez iznimke pridaju bitno značenje. Naravno, oko postotaka o količini/udjelu neverbalne komunikacije u komuniciranju teško je precizno govoriti ali kreću se od 50% pa i više. Dovoljno da se i sami time pozabavite.
Kako vas sugovornik/ci čitaju?
Zapamtite: i mi sami tijekom razgovora, slušanja prezentacije, druženja…podsvjesno tumačimo govor tijela osobe koju percipiramo. Broj indikatora koje pri tom uzimamo u obzir je iznimno velik. Naravno i takvi indikatori ovise o našim iskustvima, stupnju obrazovanja, okruženju u kome smo odrasli i slično. Bitno je da indikatore povežete u cjelinu. Time dobivate objektivniju sliku o osobi koja vam je zanimljiva. Ukoliko sud donosimo iz jednog ili par indikatora, dobivamo sliku koja će „zračiti isključivošću“.
Položaj tijela – negativni položaji
Sa sugovornikom razgovarajte poštujući tzv. „intimni prostor“. Istraživanja su pokazala kako je najprihvatljiviji razmak pri razgovoru od 70-90cm (naravno, nećete imati u rukama krojački metar). Ukoliko taj razmak bude veći, sugovornik će „osjetiti“ da vam je odbojan a u suprotnom, smatrat će vas preagresivnom, nepristojnom osobom.
Položaj ruku i nogu – sugovornici stoje
Ruke „smiriti“ (pretjerano mlataranje ostavlja dojam nepristojne osobe koja nedostatak rječnika nadomješta gestikulacijama) i izbjeći prekrižen položaj na prsima.
Noge su jedna pored druge, lagano razmaknute bez savijanja u koljenima (prekrižene noge u stajaćem položaju odaju znak ne samo nesigurnosti nego i „nečega što želimo sakriti“, ukoliko je jedna noga savijena u koljenu ostavljamo dojam da smo preležerni, širi razmak između stopala zrači bahatošću i dojmom „evo spreman/na sam za borbu“).
Položaj tijela – sugovornici stoje
Usmjereni ste na sugovornika (otklon u bilo koju stranu od sugovornika ostavlja dojam da želite što prije otići od njega), a ramena su „uspravna“, što se odnosi i na uspravno držanje glave.
Malo o različitim izrazima lica
Tijekom razgovora, prezentacije i bilo kakve komunikacije, budite baš onakvi kakvi jeste. Ukoliko vas sugovornik/ca takvog prihvati, budite sigurni da ste ispunili jedan od bitnih preduvjeta za dugoročniju komunikaciju, a time i otvorili niz mogućnosti koje će vam zasigurno pomoći.
IZBJEGNITE:
- Usiljeno, pretjerano smješkanje (šaljete poruku koja će u prijevodu značiti da sugovornika ne smatrate odveć vrijednim, ne smatrate bitnim što govori; stalno cerekanje ostavlja i dojam da možda imate i „drugih problema“)
- „šaranje“ pogledom (sve vas zanima više od sugovornika/ce)
- Pretjerano klimanje glavom
- „Dubok uzdah pa izdah“ („dosadan si…“)
- Pretjerano treptanje (ništa mi nije jasno)
- Prevrtanje očima (lupaš gluposti a i dosadan si)
- Češkanje nosa, uha, popravljanje kose, odjeće, kravate, igra sa nakitom…itd (izbjeći pod obvezatno…tumačenje svakog zasebno bi zahtijevalo podosta prostora)
U tekstu su naznačene (za početak) samo neke bitne pretpostavke komunikacije koja će pomoći pozitivnom ishodu.
Dragi studenti/ce, pozivamo vas da nam pišete na našoj Facebook fan stranici što želite pročitati detaljnije o govoru tijela.
Sigurni smo da će vam dobro doći u svakodnevnom životu, sadašnjim a i u budućim poslovnim aktivnostima!