Biti redovan student u Hrvatskoj znači imati mnoge pogodnosti – da, čak i ako studiraš na privatnom sveučilištu. Bez obzira na to što je Libertas međunarodno sveučilište privatna ustanova, redovni studenti Sveučilišta Libertas imaju sva studentska prava propisana zakonima Republike Hrvatske kao i na državnim sveučilištima. Koja su to? Krenimo redom…
Zdravstveno osiguranje
Svi redoviti studenti visokih učilišta, koji imaju iznad 18 godina, hrvatsko državljanstvo i prebivalište ili boravište u Republici Hrvatskoj, su zdravstveno osigurani! To pravo na osiguranje mogu koristiti do završetka akademske godine u kojoj su završili redovito školovanje. Ovdje valja napomenuti i pravo na oslobođenje od participacije po uvjetima koje propisuje HZZO.
Subvencionirana prehrana
Pravo na potporu za pokriće troškova prehrane studenata ostvaruje redoviti student na sveučilišnom prijediplomskom, diplomskom, integriranom preddiplomskom i diplomskom; stručnom kratkom, prijediplomskom i specijalističkom diplomskom studiju visokog učiišta u Republici Hrvatskoj koji je državljanin države članice Europske Unije.
Pravo na potporu student ostvaruje upisom na redovni studij u Republici Hrvatskoj. ubvencija traje tijekom propisanog trajanja studija, a pravo na subvenciju vrijedi od 1. listopada tekuće godine do 15. listopada sljedeće godine, osim u razdoblju od 16. srpnja do 31. kolovoza kada subvencija ne vrijedi. Student svoje pravo dokazuje i ostvaruje putem studentske iskaznice (X-ice).
Studentski smještaj
Studentski domovi u Zagrebu već su postali legendarni među generacijama studenata koji su ondje proveli nezaboravne trenutke. Od četiri studentska naselja, neka su čak opjevana u pjesmama, a sva su puno više od običnog mjesta za spavanje. Ovdje studenti s prebivalištem izvan Zagreba pronalaze prostor za učenje, druženje, zajedničke obroke i stvaranje prijateljstava koja traju cijeli život.
Pravo na subvencionirani smještaj imaju svi redovni studenti, a prijava je moguća prilikom otvaranja službenog natječaja koji objavljuje Studentski centar Zagreb. Također, važno je pratiti informacije tijekom upisnog postupka na Sveučilište.
Za sve detalje o uvjetima prijave, rokovima i potrebnoj dokumentaciji, preporučujemo da posjetite službenu stranicu Studentskog centra Zagreb, kao i sekciju “Život u studentskom domu“, gdje ćete pronaći sve što trebate znati o studentskom smještaju.
Studentske stipendije
U Hrvatskoj postoji širok spektar stipendijskih mogućnosti koje mogu olakšati studiranje i potaknuti akademski napredak mladih. Od državnih i lokalnih stipendija, do onih koje nude privatne tvrtke, zaklade i međunarodne organizacije, prilike su brojne i raznolike. Potrebno je samo istražiti dostupne opcije i pronaći onu koja najbolje odgovara vašim ciljevima i interesima.
Uz te mogućnosti, studentima je na raspolaganju i stipendijski fond Sveučilišta Libertas, namijenjen državljanima Republike Hrvatske i osobama s prebivalištem u zemlji. Libertas svojim stipendijskim fondom potvrđuje važnost ulaganja u obrazovanje i razvoj mladih talenata. Ovaj fond je odraz društvene odgovornosti Sveučilišta, a stipendije mogu pokriti cjelokupne troškove studija ili dio troškova odabranog programa. One nisu samo financijska potpora, već i snažan poticaj za osobni i akademski razvoj, što potvrđuju brojni uspješni studenti Libertasa – ponosni dobitnici različitih stipendija. Sve informacije o otvorenim natječajima studenti dobivaju putem internog sustava Sveučilišta, čime je osiguran brz i jednostavan pristup svim potrebnim podacima.
X-ica
Studentska isprava (popularna X-ica) je javna isprava kojom se dokazuje status studenta, a izdaje se prilikom upisa na visoko učilište. Pravo na nju imaju svi studenti upisani na visoka učilišta u Republici Hrvatskoj. Redovitim studentima ona služi i za ostvarivanje povoljnije cijene prehrane u studentskom restoranu, koristeći novčana sredstva koja Ministarstvo znanosti i obrazovanja uplaćuje svaka dva tjedna. Pravo na subvencioniranu prehranu studenata definirano je Pravilnikom o uvjetima i načinu ostvarivanja prava na pokriće troškova prehrane studenata.
Dnevnu potrošnju, raspoloživi saldo i razinu prava možete provjeriti putem Informacijskog sustava studentskih prava (ISSP), prijavom pomoću svojih AAI@EduHr podataka. Na X-icu morate dobro paziti, smijete koristiti samo vlastitu i nitko drugi ne smije koristiti vašu. U protivnom ćete biti kažnjeni s 3 mjeseca bez prava na istoj. Izgubite li je, odmah (a najkasnije u roku 7 dana) to prijavite Libertasovoj studentskoj referadi.
Članstvo u Studentskom centru (mogućnost rada preko Student servisa)
Preko Studentskog centra i studentskog ugovora poslove mogu obavljati studenti upisani u tekuću akademsku godinu, a koji su u prethodnoj akademskoj godini ostvarili najmanje 1 ECTS bod (ovo se ne odnosi na studente koji prvi put upisuju prvu godinu studija ili su u prethodnoj imali opravdani prekid studija). Ovo pravo imaju svi redoviti i izvanredni studenti koji nemaju zasnovan radni odnos i/ili ne obavljaju samostalnu djelatnost obrta, slobodnog zanimanja i/ili poljoprivrede i šumarstva.
Pravo na studentski rad traje najdulje do kraja akademske godine u kojoj je završen studij ili do isteka razdoblja od tri mjeseca od završetka studija. Prije pronalaska posla i sklapanja ugovora, raspitajte se o svojim pravima i obvezama u svom Studentskom centru.
Dobro je znati da je Studentski centar u Zagrebu uveo digitalno potpisivanje e-studentskih ugovora što omogućuje brže, sigurnije i jednostavnije potpisivanje ugovora. Za više informacija posjetite poveznicu.
Imate li pravo na studentski ugovor i rad preko student servisa možete provjeriti i online. Dovoljno je posjetiti poveznicu i u kartici Studenti odabrati opciju ‘Prijava u sustav’. Prijavite se pomoću svog AAI@EduHr elektroničkog identiteta, nakon čega ćete imati pristup svim relevantnim informacijama. Nakon prijave, možete provjeriti svoja studentska prava, status subvencija, izdane račune, pravo na rad putem studentskog ugovora.
Podsjećamo – svatko tko ima status redovnog ili izvanrednog studenta i tko ima pravo na obavljanje studentskih poslova može raditi i studirati, a svoja iskustva studiranja uz rad podijelili su naši studenti.