Student Libertas Međunarodnog sveučilišta Karlo Škorić sudjelovao je na projektu “YOU CO-CREATE THE FUTURE”, održanom od 13. do 19. listopada 2024. u Europskom centru za mlade u Budimpešti. Projekt je organiziran u sklopu programa Youth for Democracy Vijeća Europe u suradnji s Europskom studentskom unijom (ESU). Projekt je okupio 16 studenata iz cijele Europe kako bi se kroz edukacije i praktične aktivnosti mlade osnažilo za sudjelovanje u kreiranju politika i liderstvu kroz model suupravljačkog odlučivanja. Cilj projekta bio je povećati sudjelovanje mladih u demokratskim procesima te ih osnažiti da preuzmu aktivnu ulogu u kreiranju politika i liderstva kroz modele suupravljačkog odlučivanja Vijeća Europe.
Sudionici su kroz različite radionice i diskusije stekli znanja o konsenzusu, ljudskim pravima i mogućnostima utjecaja mladih na obrazovne i političke procese. Projekt je bio dinamično i bogato iskustvo za mlade ljude željne oblikovanja demokratskih procesa u svojim lokalnim zajednicama. Sudjelovanje na ovakvim međunarodnim projektima studentima pruža priliku za stjecanje novih znanja, širenje mreže poznanstava i jačanje njihovog doprinosa društvu. Osim formalnih aktivnosti, studenti su imali priliku istražiti Budimpeštu i međusobno se bolje povezati.
Sudjelovanje na ovom projektu Karlo je opisao kao izuzetno iskustvo koje mu je pomoglo da bolje razumije proces donošenja odluka na međunarodnoj razini te stekne korisne vještine za svoj daljnji angažman u demokratskim procesima.
Za one koji žele znati više, pročitajte detalje Karlovog sudjelovanja na projektu
Prvi dan sudjelovanja bio je posvećen međusobnom upoznavanju sudionika svih sudionika u projektu, uvodnim aktivnostima i timskim vježbama, što je postavilo temelje za suradnju i pomoglo razviti osjećaj zajedničkog cilja. Sudionici su također imali priliku poslušati uvodne govore i predavanja o ciljevima i rasporedu projekta te se upoznati s radom Europske studentske unije.
U utorak je fokus bio na sudjelovanju mladih i njihovoj ključnoj ulozi u demokraciji. Jutarnje sesije bile su usmjerene na istraživanje ljestvice sudjelovanja mladih, s posebnim naglaskom na perspektivu ljudskih prava. Sudionici su također saznali više o Povelji o sudjelovanju mladih i različitim modelima suradnje. Uslijedila je diskusija o postizanju konsenzusa, naglašavajući kako mladi mogu učinkovito postići dogovor kroz participativno donošenje odluka. Poslijepodne je bilo posvećeno političkim pitanjima mladih i obrazovanju, koristeći ESU kao studiju slučaja koja ilustrira kako mladi mogu aktivno utjecati na obrazovne politike. Dan je zaključen praktičnim istraživanjem suupravljačkog modela odlučivanja Vijeća Europe, koje je vodio Spyros Papadatos iz Rural Youth Europe.
Srijeda je pružila priliku za dublje istraživanje procesa postizanja konsenzusa. Jutro je bilo posvećeno razumijevanju modelu suupravljanja Vijeća Europe kroz praktičan pristup. Spyros Papadatos je ponovno vodio grupu kroz stvarne primjene praksi suupravljanja i simulaciju postizanja konsenzusa oko klimatskih promjena. Poslijepodne je imalo ležerniji ton omogućujući sudionicima da zajedno istraže Budimpeštu i dodatno se zbliže u opuštenijem okruženju. Večera je bila organizirana u gradu, što je dodatno obogatilo međukulturalnu razmjenu.
U četvrtak panel diskusiju vodio je Tór Marni Weihe iz Savjetodavnog tijela za mlade Vijeća Europe. Jutro je bilo usmjereno na razgovore s ljudima iz prakse, gdje su sudionici sudjelovali u raspravama s akterima iz različitih sektora kako bi vidjeli kako suupravljanje i sudjelovanje mladih funkcioniraju u stvarnim scenarijima. Zatim je uslijedila refleksija o suupravljanju, koja je potaknula sudionike da kritički promišljaju o tome kako se suupravljanje uklapa u druge oblike sudjelovanja, osobito na lokalnoj razini. Ostatak popodneva sudionici su detaljnije analizirali prakticira li se suupravljanje te tko ima pravo odlučivati unutar obrazovnih institucija u njihovim zemljama.
Zadnji dan projekta bio je usmjeren na praktične vještine s fokusom na radionicu u kojoj su sudionici naučili osnove razvoja projekata. Radili su na razvoju ideja za lokalne inicijative i imali priliku prezentirati svoje ideje, primajući povratne informacije od kolega i voditelja. Također su istraživali mogućnosti financiranja i raspravljali o tome kako ESU može pratiti njihove projekte. Projekt je završio završnom evaluacijom omogućujući sudionicima da podijele svoja iskustva, uvide i sljedeće korake u njihovom aktivizmu za bolji položaj mladih u njihovim zemljama.
Kroz ovaj dinamičan tjedan, Karlo i njegovi kolege ojačali su svoje razumijevanje demokratskog sudjelovanja i liderstva, što će im pomoći u budućim inicijativama za jačanje uloge mladih.